Motyle i gąsienice

Poprzednie 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24]

Zawisak borowiec /Sphinx pinastri/




Dodano: 2015.09.27 16:36

Wyświetleń: 644


Dorosłe motyle można spotkać od maja do końca lipca. Prowadzą nocny tryb życia. W dzień przebywają na korze drzew, głównie sosen. Dzięki ochronnemu ubarwieniu zlewają się z tłem ich kory. Czasami pojawiają się w ogrodach sąsiadujących z lasami. Podobnie jak inne zawisaki nie siadają na kwiatach lecz zawisają w powietrzu jak kolibry i używają swojej długiej ssawki, by napić się nektaru. Budowa ciała borowca charakteryzuje się znakomitymi warunkami aerodynamicznymi, co oznacza, że jest znakomitym lotnikiem. Rozpiętość skrzydeł 6 do 9 cm . Motyl jest jednolicie szary. Na przednich wąskich skrzydłach ma ukośne ciemne przepaski i trzy czarne kreski pośrodku skrzydeł. Druga para skrzydeł jest jednolicie szara. Samiec ma większe i wyraźniejsze grzebykowate czułki i stożkowato zakończony odwłok pokryty na przemian czarnymi i białymi paskami. Gąsienica jest naga zielona lub brązowa z żółtymi i czerwonymi paskami na grzbiecie, Ma błyszczącą powłokę skórną , czerwone oczy i na 8 segmencie wyrostek w postaci rogu.
Lot godowy zwany rójką można zaobserwować wieczorami w czerwcu i lipcu, głównie w borach. Samica składa jaja pojedynczo lub po kilka sztuk na igłach. Młode gąsienice intensywnie żerują na igłach sosny, czasem świerka, jodły i modrzewia. Gąsienice szybko rosną, już w październiku schodzą do gleby, przepoczwarzają się na głębokości około 3-4 cm, Najłatwiej je w tym czasie zaobserwować. Poczwarka jest brunatna, wielkości 30-40 mm, szerokości 10-11 mm.
Stadium poczwarki trwa stosunkowo długo, nowe motyle lęgną się dopiero w czerwcu i lipcu następnego roku, część poczwarek może przelegiwać jeszcze rok.
Jest szkodnikiem przede wszystkim sosny, na szczęście bardzo rzadko występuje masowo.


Panel administracyjny.

Created by Paweł Nali Liszka.

Copyright © 2009-11 Wanda Kula, All Rights Reserved.